Історія рідного краю



                   Балки – село Могилівського повіту Подільської губернії. Село Балки розташоване на правому березі річки Рову ( притоки Пд. Бугу), за 1,5 км від районного центру, за 5 км від залізничної станції Бар.

     Балки засновані в XV ст. під час народно-визвольної війни. У 1649 році село визволяли від польської шляхти загони полковника Максима Кривоноса, а в 1651 році – війська Богдана Хмельницького.Сучасні усні перекази старожилів розповідають, що старовіри оселилися тут більш як триста років тому, хто дав точну назву Балки не пам’ятають, однак розповідають, що походить ця назва від назви самої місцевості( ложбина), що в перекладі на українську означає «балка».

     Самими першими жителями в селі є старовіри. Ще в другій половині десятого століття 1688 року великий князь Київської Русі Володимир провів ряд реформ у Київській державі. Однієї з найбільших була релігійна реформа. В 1653 році патріарх Нікон і цар Олексій Михайлович провели церковну реформу. Реформа призвела православне суспільство до розколу, до появи її прибічників і противників старообрядців. Старообрядство, таким чином, з цього часу стало сплавом старого та нового на російському грунті.





       Поділля- один із густо заселених регіонів старообрядців. Перші старообрядські поселення на Поділлі з’явилися в результаті переселення підданих Росії в останній чверті 17 ст. і на пртязі всього 18 ст. На початку 20 ст. значна частина їх переселилась в село Балки з Слободи Чернятинської. Переважно подільські старовіри займалися хліборобством, вирощували льон, коноплі, займалися виготовленням мотузок, канатів. Велике значення для поповнення сімейного бюджету мало городництво та баштанний промисел.


         Після скасування кріпацтва, а також після впровадження реформи—1860-1870 рр. в Російській імперії в цілому, і в нашому краї почався поступовий промисловий розвиток. В 1890 році цукровий завод дає першу продукцію, в майбутньому- спиртзавод. Мешканці села славилися і як умілі столяри, пічники, тому їх із задоволенням запрошували на будівництва церков, будинків, мостів, млинів.


               При Олександрі 1 в 1805 році в селі Балки було побудовано перший храм, який проіснував недовго. Храм згорів і на його місці балківські старовіри відбудували маленький дерев’яний храм, він проіснував до 1993 р. Під керівництвом колишнього будівничого і голови общини Міни Микитовича Юдіна і Анастасії Соловйової почалось будівництво нового храму  в селі. Завдяки згуртованості общини, церква була відбудована досить швидко.

               Балківський прихід відноситься до Київської єпархії РПСУ. В 1998 році в ньому нараховувалось близько 150 старообрядських  дворів, які в основному розташовувались понад річкою – переважно по вул.. Кірова та вул.. Гагаріна.

                Цікавим фактом є те, що школа, яка знаходиться в с. Балки, була побудована в 1905 році і носила назву Пушкіна. Спочатку тут було всього чотири класи, але перед Великою Вітчизняною війною тут уже було сім класів. Навчання велося у дві зміни – зранку і після обіду. Згодом побудували ще два приміщення.

            Не менш цікавою є історія приміщення біля теперішньої сільської ради. Це була дача івановецького попа, який на той час проживав в с.Іванівцях, а тут жила його дочка Марія.Коли почалася революція, попа запхали в околіт( житня солома, з якої робили стріху) і запалили, спустивши з івановецького горба, до ставу. Син його зразу ж організував банду і почав боротися проти Радянської влади. Але згодом сюди направили сотника з загоном, який взяв в заручники Марію і вимагав від неї сказати, де брат з бандою. Вона довго мовчала, але згодом все розповіла. Через деякий час сотник одружився з Марією, виїхав у Москву і став генералом. Дружина івановецького попа залишилася жити у с.Балки, прожила близько 70 років, любила читати, іноді їй присилала посилки дочка Марія.



        На початку 20 ст. була побудована церква( біля Міжколгоспбуду), сільська рада. До війни головою сільської ради був Белава, приміщення знаходилося там, де проживав Керніцький Л.М., який працював учителем історії в школі.Згодом було побудовано теперішнє приміщення сільської ради під керівництвом Зав’ялова( землевпорядника району). 
                                                                                                    
              Сьогодні Балки—село Барського району Вінницької області, центр сільської ради. Сільраді підпорядковані села Адамівка, Йосипівці, Окладне, Чемериси-Барські. На сьогоднішній день село дуже змінилось—з’явилися добротні красиві будинки, нові вулиці, село газифіковано, збільшується кількість населення.
             Сьогодні в селі працюють: Балківська амбулаторія загальної практики сімейної медицини, Барські електричні мережі, військова частина, також функціонують ряд магазинів.

             В жовтні 2008 року на території сільської ради відкрили дитячий садок на 20 дитячих місць. І тепер школа перейменована в Балківський НВК «ДНЗ-ЗОШ 1-2 ступенів».

             В с.Балки працює сільська бібліотека з 1970 року. Згідно рішення 21 сесії 5 скликання від 21 жовтня 2009 року бібліотека знаходиться в приміщенні Балківського НВК «ДНЗ-ЗОШ 1-2 ст.» В 2009 році бібліотека подала проектну заявку на конкурс «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету» в програмі «Бібліоміст». З 2010 року в Балківській бібліотеці працює Інтернет-центр.

             На сьогоднішній день в с.Балки проживає більше 1940 чоловік населення, сільським головою громади працює Чмих О.В.

Маленька крапелька величної держави –

Моє село, багато є таких!

Зазнало лиха, бідувань і слави

Воно живе і вічно буде жить!

Немає коментарів:

Дописати коментар