четвер, 22 травня 2025 р.

Засновник українського театру

 22 травня виповнюється 185 років від дня народження Марка Лукича Кропивницького (1840-1910) – видатного українського драматурга, актора, режисера і театрального діяча. Він був одним із засновників українського професійного театру, який увійшов в історію як «театр корифеїв». Його творчість заклала фундамент національної театральної традиції, поєднуючи народну мову, побут і проблематику з високим художнім рівнем. Серед найвідоміших п’єс Кропивницького – «Дай серцю волю, заведе в неволю» та «Глитай, або ж павук».

Мистецький шлях Кропивницького - яскравий приклад високого професіоналізму, неперевершеного таланту, громадянського подвигу і самовідданого служіння національному культурному відродженню. З його іменем пов'язано створення українського професійного театру в Україні, який в ті часи був осередком і головним джерелом української культури. Багато українців не знали грамоти, тому не мали змоги читати нашу прекрасну класику. Вистави Кропивницького відкривали глибинний світ літератури і мистецтва, несли в народ величне слово, розширювали горизонти духовності.
Театр видатного майстра підносив все українське – історію, побут, пісні й танці, мелодійну мову.
Марко Кропивницький володів майже всіма театральними професіями, творив на сцені правдиву картину життя - із радощами і печалями, пошуками істини та справедливості, сподіваннями й розчаруваннями. За свій вік Кропивницький зіграв понад 500 ролей. Ролі були різнопланові - як драматичні, так і комічні, і всі вони стали шедеврами сценічного перевтілення та глибокого розкриття характеру персонажа.
Як драматург він написав більше 40 творів, які сьогодні складають золотий фонд української літератури. Не сходять зі сцени його драми і комедії, серед яких найвідоміші: «Дай серцеві волю, заведе в неволю», «Доки сонце зійде, роса очі виїсть», «Глитай, або ж Павук», «По ревізії», «Скрутна доба», «Помирились», «Пошились у дурні» та багато інших.
Запрошуємо на годину-роздум " Засновник українського театру", де можна познайомитися з творчістю письменника.





Немає коментарів:

Дописати коментар