пʼятниця, 9 червня 2023 р.

Фольклорист та етнограф Поділля

 10 червня 2023 року виповнюється 122 роки з дня народження Гната Трохимовича Танцюри, відомого українського фольклориста та етнографа.

Гнат Трохимович Танцюра народився 10 червня 1901 р. в селі Зятківці Гайсинського повіту Кам'янець-Подільської губернії (нині — Гайсинського району Вінницької області) в багатодітній малоземельній сім'ї хліборобів-ткачів.
1885 р. в Зятківцях відбувся виступ селян проти поміщика — непримиренна боротьба за землю. Серед керівників бунту були К.Кожушаний, В. Форись, К. Дмитренко, а головою комітету повстанців обрано Омелька Танцюру — Гнатового діда. У період революції 1905—1907 pp. у Зятківцях відбувся страйк сільськогосподарських робітників, що теж був придушений. Перекази про тернисті шляхи сільської історії Гнат чув змалечку, вони відіграли важливу роль для його подальшої долі.
1912 р. Г. Танцюра закінчив церковно-приходську школу, а в перші роки Радянської влади — Зятковецьку трудову семилітню школу й педагогічні курси в м. Гайсині і з вересня 1921 р. був призначений учителем у рідне село. Деякий час працював вихователем Гайсинського і Дашівського дитячих будинків. 1928 р. Гнат вступив до Харківського музично-драматичного інституту, але через хворобу (гемофілія) був змушений залишити навчання й повернутися в Зятківці. 1932 р. він заочно закінчив мовно-літературний факультет Вінницького інституту соціального виховання, працював учителем Клебанської середньої школи Тульчинського району на Вінниччині. З 1944 по 1951 pp. — викладач мови та літератури Гайсинської середньої школи № 4.
Гнат Трохи́мович Танцю́ра — український фольклорист, етнограф, краєзнавець і педагог. Зібрав понад 2500 українських пісень (із мелодіями). Автор друкованих праць: «Жіноча доля в народних піснях» (1930), «Записки збирача фольклору», «Цвіте калинонька». Танцюра підготував збірник «Пісні Явдохи Зуїхи» (1965), в якому подано 925 найкращих зразків із репертуару співачки.
Рукописні праці — «Історія с. Зятківці», «Весілля в с. Зятківцях» та інші — становлять окремий фонд в Інституті мистецтвознавства, фольклору та етнографії.
Запрошуємо на бесіду та перегляд літератури "Фольклорист та етнограф Поділля"



Немає коментарів:

Дописати коментар